Máte na prodej byt v Pardubicích? Ukážeme vám, jak ho udělat pro zájemce co nejatraktivnějším! 

Máte-li na prodej byt v Pardubicích, můžete si gratulovat. Toto východočeské město patří v rámci republiky rozhodně k těm dražším destinacím. Trh s nemovitostmi v Pardubicích, stejně jako v celé naší zemi, však zažívá divoké časy. Raketově rostou ceny, poptávka kolísá, a nabídka je vinou pomalé výstavby stále nedostatečná. A to jsou jen některé z faktorů ovlivňujících současnou situaci. Pardubice, jako jedno z dynamicky se rozvíjejících měst, samozřejmě láká nové obyvatele. Zdaleka ne každý má však tolik finančních prostředků, aby mohl za bydlení zaplatit v podstatě jakoukoliv sumu. 

Chcete prodejem vašeho bytu získat maximum? Rádi byste potenciální zájemce přesvědčili, že se jim vyplatí za vaši nemovitost utratit víc, než měli původně v úmyslu? Jde to. A my vám ukážeme, že to může být docela snadné. Máme pro vás pár tipů, jak zvýšit atraktivitu a tím i prodejní cenu vašeho bytu. Uvidíte, že to funguje!

 

Než prodáte byt v Pardubicích

Než pro váš byt začnete hledat solventního kupce, pojďte se bleskově podívat, jak to na trhu s realitami v Pardubicích vlastně vypadá. Ceny bytů v Pardubicích i v celé České republice zažily v posledních letech výrazný růst. Bydlení je zkrátka čím dál dražší. Do této situace jsme se dostali vlivem slabé výstavby a rovněž kvůli neutuchající poptávce po rezidenčních nemovitostech. 

V Pardubicích se ceny za metr čtvereční pohybují mezi 50 000 a 80 000 Kč, v závislosti na lokalitě a stavu nemovitosti. Celorepublikový průměr je pak zhruba na 70 000 Kč za metr čtvereční. Ačkoli se růst cen mírně zpomalil, očekává se, že budou i nadále stoupat. A to vám, coby prodávajícímu, jistě hraje do karet. 

Poptávka je stále vysoká

Poptávka po bytech v Pardubicích je stále vysoká. Město je zajímavé nejen pro stávající obyvatele, ale i pro řadu lidí z jiných částí republiky. Díky své strategické poloze, dobré infrastruktuře a solidní občanské vybavenosti je tu život docela příjemný. Poměrně nízká nabídka nových, ale i starších bytů, však v kombinaci se stabilně vysokou poptávkou vytváří tlak na další růst cen. A to přesto, že jsou zde nemovitosti už beztak velmi drahé. 

 

Klesne úročení hypoték?

Aktuálně vysoké úrokové sazby u hypoték mají značný vliv na trh s rezidenčními nemovitostmi. Úroky se pohybují kolem 5 až 6 %, což výrazně zvyšuje měsíční splátky a celkové náklady na pořízení bydlení. Tento stav odrazuje mnoho potenciálních kupců od nákupu nemovitosti na úvěr a zvyšuje počet těch, kteří se rozhodují pro pronájem nebo odkládají koupi nemovitosti na pozdější dobu. 

Vysoké úroky také ovlivňují prodejní ceny bytů, neboť prodávající jsou často nuceni nabídnout nějakou tu slevu, aby přilákali kupce. Pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů by vám proto mohl přijít vhod. Vážných zájemců o váš byt by pak mohlo přece jen být o něco více. Zkrátka by si jeho pořízení mohli snáze dovolit. Kdy, a také jak výrazně hypotéky zlevní, to je však otázka.

Přečtěte si take:  Pronájem bytu v Chrastavě: 5 tipů, jak najít ideálního nájemce pro vaši pronajímanou nemovitost

Pomalá realizace nových projektů

Jedním z klíčových problémů, který ovlivňuje trh s nemovitostmi, je pomalá realizace nových projektů. V Pardubicích, podobně jako v mnoha jiných městech, je výstavba nových bytových domů často zpožděná kvůli složitým administrativním procesům, nedostatku stavebních pozemků a vysokým nákladům na stavební materiály. Tento stav vede k omezené nabídce nových bytů, což dále zvyšuje ceny stávajících nemovitostí. Jelikož však nekupujete, ale prodáváte, je taková situace pro vás samozřejmě výhodná.

 

Jak je to jinde v republice?

Celorepublikově se trh s byty vyvíjí podobně jako v Pardubicích, ale s určitými regionálními rozdíly. V největších městech jako Praha a Brno jsou ceny ještě vyšší a poptávka po nových bytech přesto extrémně vysoká. Naopak v menších městech a na venkově se ceny většinou drží na přijatelnější úrovni a to jistě i proto, že je zde o byty přece jen poněkud menší zájem. Přestože celorepublikový trend ukazuje na rostoucí ceny a omezenou nabídku, regionální rozdíly hrají významnou roli v dostupnosti a cenové hladině bydlení.

 

Jak učinit nemovitost atraktivnější?

Konečně se dostáváme k tomu, co jsme vám slíbili hned úvodem. Před prodejem bytu je důležité zaměřit se na jeho atraktivitu pro potenciální kupce, a to přesto, že dostupných bytů je u nás celkově nedostatek, a neměl by tedy být problém ho zpeněžit. Kvalitní příprava nemovitosti může významně zvýšit její prodejní cenu a také zkrátit dobu, po kterou ji budete nuceni nabízet. Zde je několik tipů, jak na to:

  • Home staging: Profesionální úprava interiéru, která zdůrazní přednosti bytu a vytvoří příjemnou atmosféru.
  • Drobné opravy: Oprava drobných závad, jako jsou netěsnící kohoutky, prasklé dlaždice nebo poškozené zdi.
  • Úklid a odosobnění: Důkladný úklid a odstranění osobních věcí, které mohou mít na zájemce rušivý vliv. 

Investujte do modernizace 

Investice do modernizace bytu může také výrazně zvýšit jeho atraktivitu a následně i prodejní cenu. Zaměřte se na klíčové oblasti, které kupci nejvíce oceňují:

  1. Kuchyně: Moderní a funkční kuchyňská linka, kvalitní spotřebiče a dostatek úložného prostoru.
  2. Koupelna: Zrekonstruovaná koupelna s moderními obklady, novým sanitárním vybavením a dostatkem osvětlení.
  3. Energetická efektivita: Výměna oken, zateplení a instalace úsporných topných systémů.

 

Prodáte určitě, ale za kolik?

Trh s nemovitostmi sice čelí několika výzvám, jako jsou vysoké úrokové sazby a pomalá výstavba nových bytových projektů. Lidé ale po vlastním bydlení stále prahnou a váš byt si tak samozřejmě svého kupce najde. Jde jen o to, jakou částku za něj dostanete. 

Už víte, jak na to, aby byl váš byt co nejatraktivnější? Snad ano.

Zvolíte-li správnou strategii, budete s prodejní cenou nakonec určitě spokojeni.